Документ покажува како Османлиите проверувале дали некој е вакциниран

1 min read

Во време кога сертификатите за вакцинација се контроверзна тема во целиот свет, а тие според важечките епидемиолошки мерки кај нас се задолжителни за влез во угостителски и други објекти, на интернет е објавен сличен документ од пред повеќе од еден век, кој покажува како се докажувало дали некој е вакциниран во Отоманската Империја, пишува Алсат.

Сертификатот за вакцинација, напишан на тогаш официјалното арапско писмо, но и на француски јазик, датира од 1908 година, кога биле откриени само две вакцини – против мали сипаници и против чума. Документот ги содржи деталите за лицето коешто е вакцинирано, во случајот десетгодишно дете од престолнината, Истанбул.

„Потврда за вакцинација против епидемијата во времето на Отоманската империја за време на султанот Абдулхамид Втори во 1326 година според хиџра. Печат: Абдулхамид Хан бин Абдулмеџид ел-музафер даима. Име: Исмаил ефенди, години: 10. Татково име: Мехмед Ага. Занимање на таткото: Возач на фијакер“, стои меѓу другото во документот, во кој е наведена и адресата на живеење на младиот носител.

„Во Балада, доброволно и без наметнување, вакцинацијата беше направена по вторпат за споменатото лице за заштита од епидемијата и овој сертификат му се доставува на 13 октомври 1326 според хиџра. Одговорен за вакцинација: Мустафа бин Хусеин…“, се додава во сертификатот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Маж брутално нападна три девојки во Приштина, но тие се одбранија

Следно

САД донираа 500 илјади вакцини за Косово, Османи ја покани Харис да ја посети земјата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian