Четири бремени жени починаа од коронавирус во Косово за неколку дена

1 min read

Четири бремени жени починаа во Косово во последните неколку дена од последиците од Ковид-19, додека уште две се лекуваат на одделот за интензивна нега.

Во последните два случаи извршени се предвремени породувања. Две мајки починаа во последните два дена. Едното бебе преживеа, додека другото не, изјави лекарот задолжен за одделот за интензивна нега, Ментор Алимусај, за „Коха“.

Претходно, уште два смртни случаи на бремени жени беа регистрирани во земјата, со што бројот на бремени жени кои починаа од делта-варијантата на коронавирусот се искачи на четири.

Во моментов, две бремени жени се лекуваат на интензивна нега.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Селаковиќ: Загрижен сум за ситуацијата во Црна Гора

Следно

Од октомври почнува производство на кинеската вакцина против ковид-19 во Србија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian