Америка на нозе: Во Тексас стапува на сила ригорозен закон за абортус, интервенира Бајден

4 mins read

Во средата во американската сојузна држава Тексас стапи на сила законот за забрана на абортус, по шест недели од бременоста, по што паднаа првите критики за ригорозниот чин, додека претседателот на САД, Џо Бајден, вети дека ќе ги брани правата на жените на абортус.

Организациите кои се борат за правото на абортус се обидоа да го поништат овој строг закон пред Врховниот суд, но Врховниот суд на САД го одби нивното барање. Според организациите кои се борат за правото на абортус, 85 до 90 проценти од интервенциите се изведуваат по шестата недела од бременоста, што значи дека многу клиники ќе треба да се затворат.

Покрај забраната за абортус по шестата недела, овој закон им дава можност на граѓаните да ги тужат клиниките што не го почитуваат, а за возврат тие можат да добијат до 10.000 долари на суд. Ваквата забрана не е донесена во ниту една држава од 1973 година.

Судот потоа донесе пресуда со која законот во Тексас со кој се забранува абортусот беше ставен во сила бидејќи, според пресудата на судот, тој е во спротивност со американскиот Устав. Оваа пресуда не само што го укина законот во Тексас, туку и сите слични закони низ САД.

Гувернерот на Тексас го потпиша законот на 19 мај, но тој досега не се применуваше бидејќи беше оспорен пред судовите, потсетува „Глас на Америка“.

Бајден остро го критикуваше рестриктивниот закон. Тој рече дека тоа во голема мера ќе го комплицира пристапот на жените до потребната здравствена заштита, особено оние со потемни тонови на кожата и сиромашните, пренесува Ројтерс.

– Она што е скандалозно е што законот им дава право на приватни лица да ги гонат оние што им помагале на жените да вршат абортус – рече американскиот претседател.

Конгресменката Каролин Малони посочи дека ова е „првпат канцеларијата на претседателот да го користи зборот„ абортус “. Таа додаде дека Белата куќа треба да продолжи да игра активна улога во зачувувањето на правото на абортус во САД и да ги искористи сите ресурси за да повика на усвојување на Закон за здравствена заштита на жените.

Овој амандман забранува употреба на федерални средства за плаќање абортуси, освен во случај на спасување живот на жена или ако бременоста настанала поради инцест или силување.

Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, рече дека Бајден ќе продолжи да повикува на  „повторно прилагодување на законот“ и „притискање“ на Конгресот да дејствува, додавајќи дека „не е спорно“ дека службениците ќе разговараат за одговорите на одлуката во разговор со членовите “и персоналот на Конгресот. Но, дури и ако Демократското мнозинство во Претставничкиот дом го усвои законот за кодификација, односно прилагодување, Сенатот претставува голема пречка, посочува Фокс њуз.

Фокс њуз потсетува дека голем број демократи побараа промена на бројот на судии во Уставниот суд со цел да се спротивстават на конзервативното крило, но дека Бајден се спротивставил на таа идеја. Според порталот, претседателот „ќе чека“ да слушне што велат од комисијата за реформа на Врховниот суд, која Белата куќа ја формираше на почетокот на годината, пред да го смени ставот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Водачот на отпорот во Авганистан се закани дека ќе ја продолжи борбата против талибанците

Следно

ВИДЕО | Антиваксери упаднаа во студиото на словенечката телевизија, ги навредувале новинарите ѝ им се заканувале

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian