32 починати пациенти и 708 нови случаи на ковид-19

2 mins read

Во последните 24 часа во Македонија се направени 7.174 тестирањa, а регистрирани се 708 нови случаи на КОВИД-19, соопштија здравствените власти.

Новите случаи се регистрирани во:
• Скопје – 315
• Куманово – 53
• Тетово – 38
• Струмица – 33
• Штип – 24
• Струга – 23
• Кичево -21
• Битола -19
• Прилеп, Велес и Охрид – по 18
• Гостивар и Кавадарци – по 17
• Берово – 14
• Дебар – 13
• Делчево – 9
• Крива Паланка – 8
• Кочани, Неготино и Радовиш – по 7
• Свети Николе – 6
• Гевгелија и Кратово – по 4
• Ресен, Пробиштип и Македонска Каменица – по 3
• Пехчево – 2
• Валандово, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод – по 1

Пријавени се 32 починати лица: 11 починати лица од Скопје (81г, 79г, 74г, 73г, 69г, 67г, 67г, 66г, 60г, 50г и 42г), пет починати лица од Тетово (78г, 78г, 65г, 63г и 53г), четири починати лица од Гостивар (73г, 72г, 70г и 63г), тројца починати од Куманово (80г, 76г и 64г) , по две починати лица од Охрид (65г и 25г) и Струмица (70г и 69г) и по едно починато лице од Битола (70г), Штип (58г), Струга (81г), Кочани (64г), и Виница (47г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 573 оздравени пациенти од:
• Скопје – 199
• Тетово – 62
• Гостивар – 54
• Куманово – 53
• Струмица – 46
• Кичево – 25
• Кавадарци – 16
• Велес – 15
• Прилеп – 13
• Дебар – 12
• Штип – 11
• Ресен – 10
• Битола и Радовиш – по 9
• Кочани – 6
• Свети Николе и Делчево – по 5
• Валандово – 4
• Гевгелија, Неготино и Виница – по 3
• Крива Паланка и Македонска Каменица – по 2
• Охрид, Берово, Пробиштип, Крушево, Македонски Брод и Пехчево – по 1
Досега во земјата се направени вкупно 1.182.940 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 179.587, бројката на оздравени пациенти е 158.441, на починати е 6.045, а бројот на активни случаи изнесува 15.101

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Нека биде победнички танц на „рисовите“, официјален тренинг во Рејкјавик

Следно

ВИДЕО: Ужас во Русија – маж грабнал девојка и девет дена се изживувал врз неа во подрум

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian