Спорот за името на седница на Централниот одбор на СДСМ

во категорија Македонија од
Спорот за името на седница на Централниот одбор на СДСМ
Централниот одбор на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) вечерва заседава за повеќе актуелни теми, а во фокусот е текот на разговорите за спорот за името со Грција.

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев го информира партиското раководство за договорената рамка за решението, а ЦО ќе расправа и за внатрепартиски активности, верификација на предлозите за нови членови на Владата од редовите СДСМ.

Според најавите, Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас во телефонски разговор треба да го заокружат решението за кое претходно во Брисел министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас утврдија принципи и начела.

– Се работи на правно-формалниот аспект на самиот договор, следува разговор помеѓу мене и премиерот Ципрас, верувам деновиве, вечерва, утре или до петок. На овој разговор очекувам да направиме исчекор што е многу значаен и затоа ги следиме сите шпекулации во јавноста, наведе денеска премиерот Заев во отчет за едногодишната работа на Владата.

Извор: https://nezavisen.mk/mk/