(ВИДЕО) Заев по средбата со Ципрас: Веруваме дека можеме да најдеме решение

во категорија Видео вести/Македонија од
(ВИДЕО)Заев по средбата со Ципрас: Веруваме дека можеме да најдеме решение
Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави, напиша на Фејсбук премиерот Зоран Заев, по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас на маргините за Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.Деталите од средбата треба да ги соопшти премиерот Зоран Заев на прес-конференција за помалку од половина час.

Посветени на решенија, за иста Европа се бориме

Посветени на решенија, за иста Европа се бориме.

Geplaatst door Zoran Zaev op donderdag 17 mei 2018

Од владата велат дека се разговарало за можностите двете страни да ги доближат разликите за решение прифатливо за двете страни.

И Заев и Ципрас, по нивната тет-а тет средба се среќаваат со германската канцеларка Ангела Меркел на одвоени средби.

Извор: https://nezavisen.mk/mk/