Наскоро пристигнува нова Nokia X

во категорија Технологија од

Компанијата HMD Global, после неколку нови Nokia модели прикажани на MWC 2018 саемот, подготвува уште еден нов паметен телефон, кој најверојатно ќе го носи името Nokia X.

Моделот веќе е забележан во Кина, а се појавија и рекламни тизери кои сугерираат дека наскоро ќе биде најавен. Според медиумите, официјалната промоција на Nokia X ќе биде на 27 април.

Според непотврдени информации, новата Nokia ќе има две верзии – со 4ГБ или 6ГБ рам, Qualcomm Snapdragon или MediaTek процесор и најверојатно ќе биде наменет за средниот сегмент на пазарот.

Тоа што не е познато е дали новата Nokia ќе биде наменета за светскиот пазар или ќе се продава само во Азија.

Извор:http://usb.mk/