ГАЛЕРИЈА: Масовен протест во Сирија за поддршка на Асад

во категорија Свет од

Илјадници Сиријци се собраа вчера на плоштадот Омајд во центарот на Дамаск, како и во градот Алепо, за да изразат поддршка на воените сили на земјата, кои како што тие тврдат, успеале да се спротистават на заедничкиот воздушен напад на Западот.

Вчерашниот собир во живо се пренесуваше на сириските медиуми, пренесе “АП”, а собраните Сирицји мавтаа со државни знамња, славea успех на сиирската војска и извикуваат „Алах, Сирија и само Башар“.

Сириските медиуми, наведуваат дека сириската воздушна одбрана ги пресретнла ракетите, додека Пентагон тврди дека ракети не ни употребиле, наведува америкснака новинска агенција.

Извор:http://press24.mk