Вучиќ: Oва е тешка година за Србија

во категорија Регион од

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ зборувајќи за Косово изјавил дека ова нема да биде лесна година за Србија и дека косовското прашање ќе биде решено со компромис.

Ние не сакаме конфликти. Сакам граѓаните да сфатат колку е тешко за нас, но им благодарам за сериозниот и одговорниот став што го имаат“, рече Вучиќ

Претходно премиерот на Косово, Рамуш Харадинај изрази надеж дека ќе преовлада разумот и дека Србија ќе ја сфати реалноста.

Извор:http://www.alsat-m.tv