Кога да се посомневате дека нешто не е во ред со тироидната жлезда?

во категорија Здравство од

Еве некои симптоми кои укажуваат на тоа дека треба да се провери тироидната жлезда :

Исцрпени сте

Чувство на замор може да биде поврзано со различни ситуации, но постои голема корелација со хипотироидизам, што е резултат на нарушување на создавањето на многу малку хормони на тироидната жлезда. Ако сте изморени и кога ќе се разбудите, дури и откако сте спиеле добро во текот на ноќта, тоа би можело да значи дека вашата тироидна жлезда не работи доволно добро.

Се чувствувате апатично

Чувството на тага и летаргија може да биде поврзано со симптомите на хипотироидизам. Хормонот на тироидната жлезда може да има влијание врз нивото на ” хормонот на среќата” серотонин во мозокот.

Дали сте нервозни и вознемирени

Анксиозноста и „чудното чувство“ може да бидат поврзани со хипертироидизам, кога тироидната жлезда произведува премногу хормони. Преплавено со хормони вашето тело може да биде во петта брзина. Ако не можете да се релаксирате, тироидната жлезда може да биде во „хипер“мода.

Апетитот и вкусот на храната се сменија

Зголемениот апетит може да биде знак на хипертироидизам, бидејќи поради премногу хормони од тироидната жлезда може постојано да се чувствувате гладни.

Бавната тироидна жлезда, од друга страна пак, може да ги наруши вкусовите и аромата на храната.

Доколку сте збунети

Ова може да биде причина на стареење или недостаток на сон, но когнитивните функции можат да бидат погодени и од лошата работа на тироидната жлезда. Кај премногу хормони на тироидната жлезда може да настанат тешкотии со концентрацијата, а премалку предизвикува заборавеност и општи “дупки” во вашата меморија. Често пати жените тоа погрешно и го припишуваат на менопаузата.

Сте изгубиле интерес за секс

Мала или никаква желба за сексуален живот може да се должи на нарушена тироидна жлезда . Многу малку хормони на тироидната жлезда може да влијаат на ниското либидо, но кумулативниот ефект се другите симптоми на хипотироидизам – зголемување на телесната тежина, недостаток на енергија, болки во телото – кои исто така играат голема улога.

Раскошни сте и возбудени

Тоа раскошно чувство може да биде чукање на срцето. Може да чувствувате како срцето да прескокнува отчукувања или чука премногу брзо и премногу силно. Тоа чувство го имате и во градите или кога ќе ги допрете пулсните точки на грлото или вратот. Срцевите палпитации може да бидат знак на хипертироидизам.

Сува кожа

Сувата кожа која се лупи може да биде знак на хипотироидизам. Промените во изгледот и текстурата на кожата се поврзани со намалениот метаболизам, а тоа може да го намали потењето. Кожата со недоволно влага брзо станува сува. Исто така, ноктите стануваат кршливи и груби.

Работата на цревата е непредвидлива

Луѓето со хипотироидизам понекогаш се жалат на запек. Нарушувањето во производството на хормони ќе предизвика забавување на варењето на храната. Ова е една од трите најчести симптоми на хипотироидизам.

Од друга страна, прекумерното производство на хормони на тироидната жлезда може да предизвика дијареја или честа столица.

Нередовни менструални циклуси

Подолгото траење на менструацијата со посилна болка може да биде знак на хипотироидизам. Скратено е и растојанието помеѓу двете менструации.

Со хипертироидизам, високото ниво на хормони доведува до менструална неправилност на еден поинаков начин. Крвавењето е помало и пократко трае, а интервалот помеѓу циклусот е поголем.

Коментари

коментари

Извор:http://samozdravje.mk/