Денес ново рочиште за петкратното убиство кај Смилковскoто Езеро

во категорија Македонија од

Обвинителот Пановски читајќи го обвинението на првото повторено судење нагласи дека пред петкратното убиство, обвинетите го разгледувале теренот кај Смилковското Езеро, регистрирале колку лица и од која националност доаѓаат и го напуштаат местото.

Пановски ги читаше повредите од кои почитале четирите момчиња и рибарот и нагласи дека убиството обвинетите го сториле со умисла на свиреп и подмолен начин. Сторителите со автоматски пушки на жртвите од блиску им пукале во прстите, вратот, стапалата, стомакот, во градите.

Обвинителот спомена дека на обвинетите кои се опфатени со обвинителниот акт им помагале уште две лица чиј идентитет засега е неутврден. Тие им помогнале преку нелегален премин да побегнат во Косово.

Случајот со петкратното убиство доби друга димензија откако лидерот на СДСМ Зоран Заев најави дека има „бомби” што ќе ја откријат вистината за петкратното убиство.

Заев вети дека роднините, а и јавноста ќе ја чујат вистината за овој настан. Тој пред повеќе од една година ги предаде овие докази во СЈО, каде што сѐ уште трае предистражната постапка за овој случај.

Поради новите докази што се појавија за овој настан, Врховниот суд донесе одлука предметот да го врати на повторено и да им го укине притворот на обвинетите.

Сега, обвинетите Хаки Азири, Агим Исмаиловиќ, Сами Љута и Фејзи Азири доаѓаат на судење без полициска придружба.

Обвинетиот Фејзи Азири издржува затворска казна за друго кривично дело, но има прекин од еден месец поради здравствени причини, па и тој денеска ќе треба да се појави во суд без полициска придружба. Во постапка им се суди и на Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, по кого МВР има распишано потерница, и кои никогаш не беа екстрадирани од Косово.

Обвинението за овој случај сѐ уште е во рацете на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. Иако новите докази се кај СЈО, предметот до сега не е побаран.

Овој предмет се отвори по втор пат. Јавноста не знае што има во „бомбите”, ниту пак дали вистинските извршители се оние на кои им се суди, или зад овој настан се крие нешто друго.

Клучот за овој настан е кај СЈО, кое ги има т.н. „бомби” и кое по завршување на предистражната постапка ќе треба да одлучи дали ќе биде отворена нова истрага за петкратното убисто и против кого.

/Мкд.мк/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.