Трамп го разреши Рекс Тилерсон за американски државен секретар, заменувајќи го со директорот на ЦИА, Мајк Помпео

во категорија Свет од

Свет

Трамп го разреши Рекс Тилерсон за американски државен секретар, заменувајќи го со директорот на ЦИА, Мајк Помпео

Американскиот претседател ја потврди веста со објава на неговиот Твитер профил.

Донaлд Трамп го разреши американскиот државен секретар Рекс Тилерсон од Белата куќа, заменувајќи го со директорот на ЦИА, Мајк Помпео. Американскиот претседател ја потврди веста со објава на неговиот Твитер профил.

“Мајк Помпео, директор на ЦИА, ќе стане наш нов државен секретар, тој ќе направи фантастична работа! Му благодариме на Рекс Тилерсон за неговата служба!”

Трамп рече дека Џина Хаспел ќе го замени Помпео како директор на ЦИА, и ќе биде првата жена која ќе ја заземе оваа позиција.

 

Извор:http://alfa.mk