Најмалку 50 жртви во авионската несреќа на аеродромот во Катманду

во категорија Свет од

Свет

Најмалку 50 жртви во авионската несреќа на аеродромот во Катманду

Најмалку 50 лица загинаа кога авион на кoмпанијата „ЈуЕс-Бангла Ерлајнс“ (US-Bangla Airlines) се урна при слетување на меѓународниот аеродром во Катманду.

Најмалку 50 лица загинаа кога авион на кoмпанијата „ЈуЕс-Бангла
Ерлајнс“ (US-Bangla Airlines) се урна при слетување на меѓународниот
аеродром во Катманду.

На летот имало вкупно 67 патници и
четворица членови на екипажот за кои се уште се чекаат информации.
Според други медиуми, загинале 38 лица, а 23 се повредени.

Би-Би-Си пренесе дека „Катманду пост“
јавил оти авионот се урнал во источниот дел на пистата и оти од
леталото се спасени 17 лица.

Прво беше јавено дека авионот, кој долетувал од Дака, при слетување излетал од пистата и се запалил.

Потоа некои светски медиуми,
повикувајќи се на портпаролот на аеродромот јавија дека авионот не
успеал да слета на пистата и оти се урнал на блисиот фудбалски терен.

„Њујорк Тајмс“ објави дека авионот се урнал на поле до аеродромот.

Спасувачката операција по евентуални преживеани се уште трае. 

 

Извор:http://alfa.mk