Разиграниот Вестбрук издоминира со трипл-дабл и го стави Сан Антонио во непријатна позиција (Видео)

во категорија Спорт од

rasel-san

Оклахома уште еднаш ја покажа својата сила на домашен терен и го победи Сан Антонио со 104:94 во дербито кое се одигра во НБА лигата изминатава вечер, епилог по кој „громовите“ се искачија на петтото место на табелата, а тимот на Грег Попович западна во тешки проблеми.

Сан Антонио сега има само една победа повеќе од ЛА Клиперс, Јута и Денвер кои досега се бореа за осмото и последно место кое обезбедува место во плејофот, па по новиот пораз од Оклахома, „спарси“ си ја закомпликуваа работата и до крајот на франшизата ќе мора добро да се потрудат за да се најдат меѓу најдобрите.

Во редовите на Сан Антонио најрасположение беа Бертранд и Геј кои постигнаа по 14 поени, додека лидер во победата на домаќините беше супер расположениот Расел Вестбрук кој со својот 19-ти трипл-дабл оваа сезона ја предводеше Оклахома до нова победа. Покрај неговите 21 поени, 10 асистенции и 12 скокови, за истакнување е и учинокот на Грант кој мечот го заврши со 15 поени.

Останати НБА резултати:

Мајами – Вашингтон 129:102

Далас – Мемфис 114:80

ЛА Клиперс – Орландо 113:105

Извор:https://derbi.mk/