Полскиот шеф на дипломатијата утре во посета на Македонија

во категорија Македонија од

Министерот за надворешни работи на Полска, Јацек Чапутович, утре ќе престојува во работна посета на Македонија, во текот на која ќе има средба со македонскиот колега Никола Димитров.

На средбата, министерот Димитров ќе информира за активностите поврзани со домашната реформска агенда и развојот на добрососедските односи во контекст на очекуваните позитивни придвижувања на патот кон целосно интегрирање на Република Македонија во ЕУ и НАТО.

Се очекува на средбата двајцата министри да разменат мислења и за можностите за натамошно унапредување на билатералните односи и соработката, соопшти македонското МНР. Според најавата, министрите  ќе ја отворат седмата средба на полско–македонската соработка во евроинтеграцискиот процес, т.н. „скопска конференција“ на државни службеници од Македонија и Полска.

Извор: http://24vesti.com.mk/