Jилдирим: „Тероризмот и одзеде години на нашата земја“

во категорија Свет од

АНКАРА (АА) – Турскиот премиер Бинали Јилдирим денеска во Анкара изјави дека тероризмот ѝ одзел години на Турција и дека неговата земја ќе продолжи да се бори сѐ додека тероризмот не биде целосно уништен тероризмот, јавува Anadolu Agency (AA).

„Тероризмот на оваа земја и одзеде години. На нашиот народ му нанесе многу болка. Додека се движиме по патот со кој ја градиме нашата иднина, свесни сме дека е неопходно да го уништиме злото наречено тероризам. Нашата борба против тероризмот нема да запре, сѐ додека тој не биде целосно уништен”, рече Јилдирим.


Извор:http://aa.com.tr/mk/