Трамп во април во прва посета на Јужна Америка

во категорија Свет од

Свет

Трамп во април во прва посета на Јужна Америка

Американскиот претседател Доналд Трамп во април ќе учествува на Самит на Америка во Перу и потоа ќе ја посети Колумбија, соопшти денеска Белата куќа.

Американскиот претседател Доналд Трамп во април ќе учествува на Самит
на Америка во Перу и потоа ќе ја посети Колумбија, соопшти денеска
Белата куќа.

Во соопштението се наведува дека тоа ќе биде прва посета на Трамп на Јужна Америка како шеф на Белата куќа. 

За време на престојот, американскиот
претседател ќе има средби со претседателите на Перу и Колумбија, Педро
Пабло Кучински и Хуан Мануел Сантос. 

 

Извор:http://alfa.mk