Торонто го приземји Хјустон за крај на неверојатната серија (Видео)

во категорија Спорт од

toronto-slavi

Хјустон беше во неверојатна серија од 17 последователни победи во НБА лигата, но изминатава ноќ на истата и дојде крајот откако „ракетите“ беа приземјени од страна на Торонто.

„Рептилите“ се покажаа како непремостлива пречка за разиграниот Хјустон и успеаја да слават тесна победа од 108:105, земајќи го скалпот на најдобриот тим во НБА лигата во последно време кој и изминатава ноќ покажа завидна напаѓачка игра. Џејмс Харден беше најдобар играч на паркетот и уфрли 40 поени, но сепак тоа не беше доволно во дадената ситуација бидејќи на спротивната страна наострен беше Лаури со 30 поени, ДеРозан со 23 поени, како и Валанчиунас кој имаше дабл-дабл од 14 поени и 10 скокови.

Пораз во НБА лигата претрпе и Голден Стејт кој во отсуство на повредениот Стеф Кари загуби од Портланд, тим кој сега влезе во навистина фантастична серија од девет триумфи во низа. Портланд славеше со 125:108, пред се благодарение на Меколум кој уфрли 30 поени, но и Лилард кој беше феноменален со 28 поени и 8 асистенции.

Од останатите мечеви, за издвојување е уште новиот неуспех на Кливленд кој загуби на гостувањето во Лос Анџелес од Клиперси со 116:102.

Извор:https://derbi.mk/