Средбата Трамп – Јонг Ун би била вистинско „чудо“

во категорија Свет од

Свет

Средбата Трамп – Јонг Ун би била вистинско „чудо“

Дали тензиите конечно ќе се смират помеѓу Доналд Трамп и Ким Јонг ун или на повидок е нова војна?

Дали тензиите конечно ќе се смират помеѓу Доналд Трамп и Ким Јонг ун или на повидок е нова  војна?  Одлуката на американскиот претседател за средба со северно корејскиот лидер ги шокираше советниците на Претседателот Трамп,  бидејки е целосно непредвидлива. Во меѓувреме  кинескиот претседател Си Џинпинг и Доналд Трамп телефонски се согласиле дека санкциите треба да бидат во сила сѐ додека Северна Кореја не преземе јасни чекори кон комплетна, проверлива и неповратна денуклеризација на Корејскиот Полуостров.

Сите, дури и Кина и Русија, ја поздравуваат планираната средба меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот диктатор Ким Џонг-ун. Оваа средба навистина може да стане историски настан. Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин дури го нарече „чудо“.

Пјонгјанг одамна бараше самит со САД, што би го одразил статусот на Северна Кореја на нуклеарна воена сила. Самиот Трамп го потврди состанокот во твит, додавајќи дека санкциите на САД ќе останат додека не се постигне договор за откажување од нуклеарките.

Ќе биде многу важно што ќе биде договорено на оваа значително симболична средба. За да си обезбеди пошироки гаранции за безбедноста на Северна Кореја и на режимот, стратегот Ким Џонг-ун би можел да се откаже од ракетните тестирања и дури да се согласи на нуклеарно разоружување на Корејскиот полуостров. Трамп не е првиот претседател на САД што добил покана од Пјонгјанг, но е првиот што ја прифатил.

Соња Маневска

 

Извор:http://alfa.mk