Продолжува серијата: Работнички го прегази Гостивар во „Градски Парк“

во категорија Спорт од

rabotnicki

Кошаркарите на Работнички ја продолжија импресивната серија и вечерва пред своите гледачи во „Градки Парк“ го преслушаа составот на Гостивар кој минатото коло со чудесен пресврт го совлада актуелниот шампион МЗТ Скопје.

Нашиот најтрофеен тим славеше со 74-49 и сега во првенството има учинок од 18 победи во исто толку натпревари. Костов со 20 и Крстевски со 15 поени ја предводеа листата на стрелци кај победникот, додека ветеранот Тасовски за гостите уфрли 17 кошеви.

Блокотехна им се врати на триумфите и го освои Охрид со 73-62. Мијатовиќ со 26 поени и 6 скокови се издвои како лидер кај клубот од Гевгелија за кој двоцифрени беа уште Главчев (14), Двејн (15) и Ѓуроски (13 кошеви).

Останатите денешни резултати: Стримица-Пелистер 53-60, Карпош Соколи-Шкупи 91-107, Куманово-Кожув 87-74

Извор:https://derbi.mk/