Приведен висок функционер во МВР осомничен за злоупотреба на службена должност

во категорија Македонија од

Висок функционер во Министерството за внатрешни работи е приведен попладнево под сомнение за злоупотреба на службена положба, потврдуваат за Телевизија 24 од МВР.

По налог на Основното јавно обвинителство денеска од слобода е лишен  Д.С., вработен во кабинетот на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, под сомнение за сторено  кривично дело по член 353 од Кривичниот законик „злоупотреба на службена положба и овластување“.

Тој бил приведен попладнево во полициската станица Кисела Вода.

Извор: http://24vesti.com.mk/