ОФИЦИЈАЛНИ СОСТАВИ: Манчестер Јунајтед – Ливерпул

во категорија Спорт од

Денеска од 13:30 се игра најголемото англиско дерби помеѓу Манчестер Јунајтед и Ливерпул.

Екипата на Жозе Мурињо ќе ја пречека „гол-машинеријата“ на Јирген Клоп. Ова ќе биде натпревар за борба за второто место на табелата. На сите им е јасно дека на „Олд Трафорд“ ќе гледаме прекрасен фудбал со многу шанси за гол. Ова дерби е познато по многуте картони и големото ривалство помеѓу двата клуба.

Вреди да се напомене дека два од последните три натпревари помеѓу Жозе Мурињо и Јирген Клоп завршиле со резултат од 0:0.

Ова се официјалните состави за денешниот натпревар:

Манчестер Јунајтед: 

Ливерпул:

Извор: https://sportski.mk/