Ливерпул парите од Кутињо ги троши на одличниот играч на Барселона?

во категорија Спорт од

Филипе Кутињо на почетокот на оваа година успеа да ја оставари својата желба и да заигра во дресот на Барселона во кој пристигна од Ливерпул.

Каталонскиот клуб вклучувајќи ги и бонусите на „Црвените“ ќе требада им плати околу 160 милиони евра и јасно е дека Јирген Клоп на крајот од оваа сезона ќе има прилика да доведе неколку нови засилувања. Англиските медиуми пишуваат дека повторно би можеле да се „соработуваат“ со Барселона.

Наводно, Клоп сака да го засили средниот ред и сигурен е дека идеален избор е Иван Ракитиќ. Германскиот стратег би сакал парите од Кутињо да ги вложи во доведувањето на хрватскиот репрезентативец на „Енфилд“. Иднината на Ракитиќ во Барса не е сосема јасна, иако е стандарден веќе неколку сезони на „Камп Ноу“. Но, многумина сметаат дека Хрватот наскоро ќе го напушти каталонскиот клуб, а изгледа дека Ливерпул подготвено и трпеливо го чека расплетот на ситуацијата.

Извор: https://sportski.mk/