Бразилскиот селектор се огласи: Гвардиола ќе пазарува во нашата репрезентација

во категорија Спорт од

Бразилскиот селектор, тврди дека и самиот менаџер на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола се распрашувал за Фред.

Играчот за врска на Шахтјор беше интересен за Гвардиола, па тој кај бразилскиот селектор одлучил да побара информации за 25-годишниот фуудбалер по кого трага половина Европа.

Фред? Играше доста за Шахтјор. Добар е, а за него ме праша и Пеп Гвардиола додека разговаравме“, истакна Тите.

Тоа би можело да значи само едно- на лето Гвардиола најверојатно ќе тргне по доведување на Фред, кој би можел дазаигра и на СП во Русија.

Фред на 26 натпревари во дресот на Шахтјор постигна три погодоци и запиша четири асистенции во оваа сезона, а во ЛШ постигна еден погодок во седум настапи.

Неговиот тим во вторник гостува во Рим во реванш средбата од осминафиналето во ЛШ.

Извор: https://sportski.mk/