ФА не му прогледа низ прсти: Казна на Островот за Гвардиола

во категорија Спорт од

На тренерот на Манчестер Сити му е изреќена парична казна поради спорниот симбол.

Жолтата лента која на својата облека ја носеше Пеп Гвардиола, во знак на поддршка на уапсените каталонски политичари, е политичка порака, заклучи Фудбалската асоцијација на Англија.

Политичките симболи и пораки не се дозволени на стадионите во Англија, па ФА му изрече парична санкција на Каталонецот поради жолтата летна во износ од 20.000 фунти.

Гвардиола нешто порано истакна дека лентата не е политичка порака, туку едноставно акт на поддршка за притворените Каталонци, но го прифати фактот дека носењето на истата е против правилата на ФА.

Сепак, Гвардила, кој инаку е роден Каталонец не се извини поради носењето на лентата, но порача дека тоа повеќе нема да го прави за време на натпреварите и дека ќе се придржува, но не и да го почитува правилото кое досега се кршело.

Извор: https://sportski.mk/