Салах по втор пат играч на месецот во Премиер лигата

во категорија Спорт од

Ѕвездата на Ливерпул, Мохамед Салах ја доби наградата за најдобар фудбалер на месецот во Премиер лигата, откако во февруари постигна четири гола и запиша две асистенции во три меча од првенството.

За Египќанецот ова е втора награда, откако претходно веше избран за играч на месец ноември.

„Моите соиграчи и тренерот ги прават работите полесни за мене. Убаво е да се освои оваа награда по втор пат“, изјави Салах.

Тренерот на Брајтон, Крис Хјутн за прв пат во кариерата ја доби наградата да менаџер на месецот, окако во февруари неговиот тим ги победи Вест Хем, Свонси и одигра реми со Стоук.

Извор: https://sportski.mk/