Официјално: Еве кога ќе се играат одложените натпревари од Серија А!

во категорија Спорт од

Шест од седум натпревари од Серија А кои беа одложени поради смертта на Давиде Астори ќе се играат во првата недела на април.

Денес Италијанската Федерација потврди дека сите натпревари ќе се одиграат на 3. и 4. април, додека за миланското дерби терминот ќе биде одреден нахнадно.

Имено, натпреварот Удинезе – Фиорентина ќе се одигра на 3-ти април, а истиот ден ќе се играат уште Аталанта – Самдорија и Џенова – Каљари.

На 4-ти април ќе се играат натпреварите Беневенто – Верона, Киеви – Сасуоло и Торино – Критоне.

Доколку Милан биде елиминиран од Арсенал во Лига Европа, миланското дрби најверојатно ќе се одигра на 11-ти април.

Извор: https://sportski.mk/