Историја: Трамп се согласи – ќе се сретнат со Ким Џонг-ун

во категорија Свет од

Свет

Историја: Трамп се согласи – ќе се сретнат со Ким Џонг-ун

Состанокот дотолку повеќе е необичен бидејќи во последните месеци двајцата лидери користеа многу воинствена реторика и не жалеа закани и навреди кон другата страна


 Американскиот претседател Доналд Трамп се согласи, во мај ќе се сретне со севернокорејскиот диктатор Ким Џонг-ун. Оваа историска вест ја потврди Трамп лично на Твитер каде напиша дека средбата веќе се подготвува и дека во меѓувреме Џонг-ун се согласил дека е потребна денокулеаризација на корејскиот полуостров и потврдил дека повеќе нема да прави нуклеарни тестови. Сепак потенцираше дека санкциите ќе си останат на сила. Оти средбата навистина ќе се случи потврди и висок јужнокорејски функционер.

– Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун рече дека е посветен на денуклеаризацијата и изрази подготвеност да се сретне со американскиот претседател Трамп што е можно побрзо – изјави Чунг Еу-Јонг јужнокорејски советник за национална безбедност.

Ова ќе биде прва средба во историјата меѓу американски претседател и севернокорејски лидер, со оглед на големото непријателство кое владее меѓу овие земи со децении наназад. Американската администрација досега одбиваше и да помисли на таква можност обвинувајќи ја Северна Кореја за нерационалност и влечење бесмислени потези. Состанокот дотолку повеќе е необичен бидејќи во последните месеци двајцата лидери користеа многу воинствена реторика и не жалеа закани и навреди кон другата страна. Трамп го нарекуваше Џонг-ун  „малиот рокетмен“ „лудиот човек“ и „болна личност“ и предупредуваше дека САД веќе немаат трпение со севернокорејската нуклеарна програма. Во еден момент дури се закани дека Северно Кореја ќе биде збришана од лицето на земјата. Од Пјонгјанг исто така користеа најпогрдни изрази за САД и за Трамп лично и не забораваа да потсетат дека со „своето моќно оружје“ ќе ги претворат Соединетите држави во прав и пепел. Проблемите меѓу двете земји траат многу долг период, но односите особено се влошија поради упорното настојување на Северна Кореја да ја унапреди својата нуклеарна моќ, што за Вашингтон е апсолутно недозволиво. САД во судирот со Северна Кореја на своја страна ги имаат Јужна Кореја и Јапонија додека на Пјонгјанг поддршка му даваат Кина јавно и Русија зад кулисите.

Драган Милосављевиќ

 

Извор:http://alfa.mk