Ќе соработува со тренерот по чие водство ги имаше најдобрите партии: Познат е новиот клуб на Роуз!

во категорија Спорт од

rose

Најкорисниот и најдобриот играч во НБА лигата од 2011 година, Дерик Роуз одново ќе можеме во оваа сезона да го гледаме во најдобриот шампионат и тоа во тим кој е во добра позиција за да игра во разигрувањето за пехарот-тоа е Минесота Тимбервулвс.

Роуз се договори со „волците“ за соработката до крајот на актуелнава кампања, а тоа значи дека одново ќе ја дели соблекувалната со Џими Батлер, Таџ Гибсон и тренерот Том Тибодо под чие водство во Чикаго Булс ги имаше најдобрите партии во својата кариера.

Ди-Роуз е подготвен да дебитира за новата екипа уште вечерва против Бостон Селтикс, но таа одлука треба ја донесе Тибодо. Инаку плејмејкерот тековната кампања ја почна во Кливленд каде потоа беше трејдуван во Јута, но „џезерите“ не го сакаа во своите редови и беше раскинат договорот, поточно сега како слободен агент доаѓа во Минеаполис.

Извор:https://derbi.mk/