Фиренца го поздрави потегот на Јувентус: Вчера вечер во Лондон утрово целиот тим на погребот на Астори (Видео)

во категорија Спорт од

Во Фиренца во овие моменти се одвива погребот на Давиде Астори, италијанскиот фудбалер кој трагично почина во сон во неделата.

Илијадници негови фанови се собраа капитенот на Фиорентина да го испратат во вечното почивалиште.

На погребот пристигна и целиот тим на Јувентус кој вчера го победи Тотенхем во Лондон и обезбеди пласман во Лигата на шампионите. Бидејќи натпреварот заврши нешто пред 23 часот, јасно е дека шампионот на Италија направи се за навреме да стигне и да му оддаде почит на својот пријател и колега.

Поради ваквиот гест сита навивачи на Фиорентина и граѓаните на Фиренца со аплауз го поздрави тимот на Јувентус.

Извор: https://sportski.mk/