Статистиката покажа: Киелини подобар од целата одбрана на Тотенхем

во категорија Спорт од

Јувентус синоќа направи извонреден пресврт на „Вембли“ и го елиминираше Тотенхем од ЛШ, а еден од најзаслужните е дефанзивецот Џорџо Киелнини кој комплетно го неутрализираше Хари Кејн.

Според податоците на „InStat“, Киелини добил 10 воздушни дуели во средбата што е колку сите дефанзивци на Тотенхем земени заедно.

Ниту еден меѓу Киеран Трипиер, Дејвидсон Санчез, Јан Вертонген и Бен Дејвис не може да се пофали со показателите на италијанскиот ветеран. Тој освои вкупно 18 дуели и пресече 11 топки. Во оваа сезона, во сите натпреварувања, Киелини беше победник во 10,3 дуели во просек за 90 минути (4,8 од нив воздушни) и на натпревар спречувал во просек по 7,9 асистенции.

Неслучајно сајтот „Football-italia“ го избра Киелини за играч на натпреварот, иако Гонзало Игуаин постигна гол и асистенција.

Извор: https://sportski.mk/