Алаба го напушта Баерн: Ова се неговите опции

во категорија Спорт од

Германски „Билд“ пренесува дека Давид Алаба би можел да го напушти Баерн Минхен на крајот на сезоната.

Алаба е дете на Баерн и во последните неколку сезони се етаблираше како еден од најдобрите бекови во Европа, притоа подеднакво добро може да игра и во средниот ред.

Меѓутоа, според последните информации кои ги пласираше „Билд“, австрискиот репрезентативец е спремен да ја промени средината и да го напушти Минхен.

Неговиот договор истекува во 2021 година, но Алаба смета дека е време да ја промени средината и сака да се пресели во Шпанија или во Премиер лигата.

Барселона и Реал Мадрид се силно заинтересурани за неговиот потпис, иско како и Челзи и Манчестер Сити.

Германскиот весник тврди дека еден од овие четири клуба ќе биде следната дестинација на Австриецот.

Извор: https://sportski.mk/