Турски патнички авион завршил во провалија над Црното Море

во категорија Регион од

Патнички авион се излизгал од замрзнатата аеродромска писта по слетувањето во турската провинција Трабзон, информираат светските медиуми.

На интернет се појавија и фотографии и снимки што го прикажуваат патничкиот авион кој имал неуспешно слетување и завршил на калливите карпи надвиснат над Црното Море.

Станува збор за патнички авион од типот „Боинг 737-800“ на „Пегаз ерлајнс“, кој летал од Анкара за Трабзон.

На драматичните снимки, се гледа дека на авионот заглавен во калта му отпаднал еден мотор, а од кабината на пилотите излегува чад.

Сите 162 патници и екипажот биле евакуирани од авионот и се безбедни.

Локалниот гувернер, Јуцел Јавуз, најави истрага која ќе треба да ги утврди причините за оваа необична несреќа.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.