Шпански и италијански клубови заинтересирани за Барди

1 min read

Македонскиот фудбалски репрезентативец Енис Барди ќе го напушти Трабзонс пор во зимскиот преоден рок, а за неговите услуги се заинтересирани клубови од Шпанија и Италија, јавија денеска турските медиуми.

Повикувајќи се на извори од Трабзонспор, весникот „Фанатик“ објави дека шпанскиот прволигаш Мајорка доставил конкретна понуда за трансфер на 27-годишниот Барди, а дел од медиумите претходно наведоа дека интерес за македонскиот репрезентативец има и од калчолигашот Торино.

Барди на почетокот на оваа сезона се пресели во Турција од редовите на шпански Леванте за три милиони евра, и според турските медиуми, тоа е сумата за која Трабзонспор би се согласил предвреме да ја раскине соработката со македонскиот играч за врска.

Причината поради која Барди е на трансфер листата е намерата на Трабзонспор да ги намалите трошоците во буџетот за оваа сезона.

Турскиот прволигаш претходно ја раскина соработката со Еврард Куаси, Јусуф Ердоган и Емрехан Чедикли.

Барди сезонава одигра 11 натпревари за Трабзонспор и постигна три голови.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Учениците од второ одделение на почетокот на полугодието ќе добијат учебници по математика и општество

Следно

Српската влада утре на седница за Косово, ќе присуствува и Вучиќ

Latest from Blog