Ципрас: СИРИЗА ќе отсуствува од гласањата во Парламентот, Мицотакис веднаш да распише избори

1 min read

Лидерот на грчката опозициска партија СИРИЗА Алексис Ципрас денеска соопштил дека ќе отсуствуваат од гласањата во Парламентот и уште еднаш го повикал актуелниот премиер Кирјакос Мицотакис веднаш да распише избори, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Ципрас, поради скандалот со прислушувањата, побарал Парламентот веднаш да се распушти и да се одржат избори за најмалку три седмици, согласно грчкиот Устав.

Паралелно, на денешната прес-конференција објаснил дека пратениците на СИРИЗА ќе отсуствуваат од сите гласања и парламентарни процедури за евентуа лни нови закони.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Таравари излезе од средбата со Ковачевски, познато е дали ќе влезе во влада

Следно

Малолетник праќал ексциплитно видео од својата малолетна девојка на други лица

Latest from Blog