Циклонот „Фреди“ одзеде над 520 животи

1 min read

Бројот на жртвите од циклонот „Фреди“ што минатиот месец го погоди југоисточниот дел на Африка се зголеми на 522, јавува Анадолу.

Како последица на поплавите и на одроните предизвикани од циклонот, 438 лица ги загубија животите во Малави, 67 во Мозамбик и 17 во Мадагаскар.

Обединетите нации објавија дека катастрофата погодила околу 500.000 луѓе и дека само во Малави се раселени 345.000 луѓе.

Луѓето што ги изгубиле своите домови се обидуваат да се засолнат во импровизирани кампови, а во некои региони не може да се обезбеди пристап поради оштетените патишта.

Во меѓувреме продолжуваат работите за пребарување и спасување на исчезнатите лица и оние што останаа под вода.

Светската метеоролошка организација изјави дека „Фреди“, кој трае повеќе од еден месец, можеби е најдолготрајниот циклон во историјата.

Претседателот на Малави, Лазарус Чаквера, прогласи 14-дневна жалост за луѓето што ги загубија животите од циклонот „Фреди“.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Се стравува од најлошото сценариo: Четворица пријатели паднале во Дунав, само еден се спасил-некои работи се мистерија

Следно

Хебстрајт: Германија го честита чекорот напред за поставување на односите меѓу Белград и Приштина на нова основа

Latest from Blog