Хорор на Тибет, најмалку 28 загинати во лавина

1 min read

Најмалку 28 лица загинаа во лавина во градот Нингчи во југозападниот регион на Тибет, јавува Ројтерс повикувајќи се на извештај на кинеските медиуми.

Спасувачката акција на местото е завршена, а локалните власти распоредија вкупно 1.348 луѓе и 236 делови опрема за ископување на 7,5-километарскиот премин, објави во петокот кинеската новинска агенција Ксинхуа.

Пронајдени се 53 преживеани, од кои пет се тешко повредени, објави Глобал тајмс, цитирајќи претставник на локалната власт во западниот кинески регион.

Лавината, предизвикана од силни ветрови и топење, се случи на дел од стрмниот пат во областа Доксонг Ла планина во округот Мејнлинг во вторникот.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Крис Хипкинс ќе биде нов премиер на Нов Зеланд по изненадувачката оставка на Ардерн

Следно

Чулев: МВР доделила милионски бизнис на приватна фирма за набавка на храна иако има свои кујни (ФОТО)

Latest from Blog