Франција и Италија купуваат 700 противвоздушни ракети од среден дострел

1 min read

Франција и Италија денеска потпишаа договор за купување на околу 700 противвоздушни ракети со среден дострел „Астер“ од конзорциумот „Еуросам“, соопшти француското Министерство за надворешни работи.

„На 30 декември двете држави испратија договор до француско-италијанскиот конзорциум „Еуросам“ за производство на околу 700 ракети Астер“, се наведува во соопштението што го пренесе агенцијата Анадолија.

Според договорот, Италија и Франција ќе ги добијат „Астер 15“, „Астер 30Б1“ и најновата верзија на „Астер 30 Б1НТ“.

Од министерството изјавија дека станува збор за една од најголемите нарачки, додавајќи дека ќе бидат потребни адаптации во целиот воено индустриски сектор.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Расте црниот биланс од бомбашкиот напад во Пакистан: Бројот на загинати се искачи на 87 лица 

Следно

Продолжува судењето за модуларната болница во Тетово

Latest from Blog