(ФОТО+ВИДЕО) Едно лице загина, а неколку се повредени во експлозија во зградата на Основниот суд во Подгорица

1 min read

Според неофицијалните информации кои ги пренесе „Вјести“, повикувајќи се на полициски извори, во експлозијата се повредени пет лица, од кои едно потешко

Едно лице загина, а неколкумина се повредени во експлозија на бомба во зградата на Основниот суд во Подгорица. Според неофицијалните информации кои ги пренесе „Вјести“, повикувајќи се на полициски извори, во експлозијата се повредени уште пет лица, од кои едно потешко.

Фото: „Вјести“

Загинатиот, како што пренесе медиумот, е 40-годишник кој ја активирал експлозивната направа.

„Во 11 часот и 35 минути добивме известување дека во зградата на Основниот суд е активирана експлозивна направа и дека има повредени лица. Утврдивме дека загинал М.Б. (40) кој ја активирал експлозивната направа. Имаме уште пет повредени лица кои се лекувале во Клиничкиот центар“,

рече Срѓа Кораќ од Криминалистичката полиција.

Фото: „Вјести“

Полицијата и екипите на Итната медицинска помош се на терен.

Истрагата е во тек.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Во Илинден започна реконструкција на пешачка патека во должина од 600 метри

Следно

Несреќа во Катланово: Возач смртно прегази пешак, па излета од коловозот

Latest from Blog