(ФОТО+ВИДЕО) Голем верижен судар кај Будимпешта – учествувале 42 возила, десетици се повредени

1 min read

Во масовната несреќа, како што објави унгарската телевизија РТЛ, повикувајќи се на полицискиот извештај, повредени се 36 лица, од кои 13 потешко. Еден од повредените е во животна опасност и е пренесен в болница

Засега не е познато што ја предизвикало несреќата, но полицијата е на терен и го истражува случајот

Вкупно 42 возила од кои пет камиони и 37 автомобили учествувале во голем верижен судар што денеска се случил на автопат кој води до главниот град на Унгарија, Будимпешта.

Според информациите кои ги објави унгарската телевизија РТЛ, при судирот биле опожарени 19 автомобили, едно комбе и кабината на возачот на еден од камионите кои учествувале во сударот. Во гасење на пожарот и пребарување на автомобилите учествувале околу 70 пожарникари од седум градови.

Фото: EPA-EFE/Peter Lakatos

Во масовната несреќа, како што објави РТЛ, повикувајќи се на полицискиот извештај, повредени се 36 лица, од кои 13 потешко. Еден од повредените е во животна опасност и е пренесен в болница.

Фото: EPA-EFE/Peter Lakatos

Неколкумина од повредените од местото на несреќата биле пренесени во болница со хеликоптер на Итната медицинска помош.

Фото: EPA-EFE/Peter Lakatos

Масовниот верижен судар се случил во саботата околу 14:30 часот во близина на селото Херцегалом на делницата од автопатот М1 од страната што води до главниот град на Унгарија.

Во моментов автопатот е затворен во двата правци.

Се претпоставува дека причина за несреќата бил силен ветер кој со себе носел прашина и со тоа го отежнал гледањето на возачите, но засега нема официјална потврда за ваквите наводи.

Полицијата е на терен и го истражува случајот.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Арсовска од лични причини ја приоритизира изградбата на булеварот во Бутел, вели Костовски

Следно

ИЗГОРЕА 19 ВОЗИЛА: Верижен судар во близина на Будимпешта, повеќемина тешко повредени

Latest from Blog