ФИФА ги казни фудбалерите на Уругвај

1 min read

ФИФА ги казни фудбалерите на Уругвај за немилите сцени по завршувањето на натпреварот против Гана во третото коло на СП во Катар.

Тогаш Уругвајците протестираа кај судиите имаше и физички контакт, а беше уништена и ВАР опремата на стадионот. Фернандо Муслера и Хозе Хименез добија суспензии од по четири натпревари, додека Единсон Кавани и Диего Годин по еден меч.

Револтот кај Уругвајците беше тоа што не добија пенал во судиското продолжение. Тие победија со 2:0, а при резултат 3:0 ќе се пласираа во следната рунда. Исто така тие ќе треба да извршат општокорисна работа поврзана со фудбалот и заедно ќе платат парична казна до 20.000 швајцарски франци.

ФА на Уругвај ќе плати кана од 50.000 швајцарски франци за однесувањето на навивачите и членовите на стручниот штаб.

Споменатите фудбалери ќе почнат да ја одработуваат казната во наредните мечеви под капата на ФИФА.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Граѓаните со блокади и ноќна стража, Скопје и Софија со повици за достоинствено чествувањето на раѓањето Гоце Делчев на 4 февруари

Следно

Возниот парк на ЈСП останува стар, Скопје без приватни превозници, а скопјани со лошата услуга

Latest from Blog