Украина ноќеска соборила 13 експлозивни дронови лансирани од Русија

1 min read

Украинските власти денеска соопштија дека собориле 13 експлозивни дронови од иранско производство од вкупно 15 лансирани од Русија во текот на ноќта.

– Руските освојувачи ја нападнаа Украина од север со дронови Шахед-131/136, соопштија украинските воздухопловни сили.

Евидентирани се вкупно 15 лансирања на беспилотни летала, а уништени се 13 „Шахеди“.

Според воената администрација на Киев, беспилотни летала биле лансирани и врз главниот град на Украина, но сите биле соборени и немало жртви или материјална штета.

Локалните власти додадоа дека испораката на западни системи за противвоздушна одбрана и помогна на Украина поефикасно да се спротивстави на тие закани во последните недели.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ВИДЕО) Поранешната портпаролка на Зеленски објави драматично видео од Бахмут

Следно

„Неприфатливо е на карневалот во Струмица да има маска со ликот на Хитлер“, реагираат од Еврејската заедница во Македонија

Latest from Blog