УЕФА СУПЕР КУП: ЛИВЕРПУЛ – ЧЕЛСИ (СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО)

во категоријата Спорт

 

ЕВЕ ГО СТАРТНИОТ СОСТАВ НА ЛИВЕРПУЛ – КЛОП СЕ ОДЛУЧИ ЗА ОВИЕ ИГРАЧИ

НАВИВАЧИ НА ЛИВЕРПУЛ ВО ИСТАНБУЛ

 

НАВИВАЧИ ОД ЧЕЛСИ ПРИСТИГНАА ОД СИТЕ СТРАНИ НА СВЕТОТ

* Првпат натпреварот ќе го суди дама. Тоа е Французинката Стефани Фрапар, а помошнички и се Мануела Николоси од Италија и Мишел О’Нил од Репубика Ирска која исто така работеа покрај неа на женското СП. Турскиот арбитар Џунејт Чакир е четврти судија на мечот што ќе се одигра во неговиот роден град Истанбул.

* Ливерпул го брка четвртиот трофеј во ова натпреварување, додека Челси вториот. Кој и да победи на Англија ќе и го донесе осмиот пехар во Суперкупот, а само Италија (9) и Шпанија (15) имаат повеќе од нив.

* За трофејот од УЕФА Суперкупот првпат ќе се борат англиски екипи и првпат се одржува во Истанбул. Домаќин е „Водафон арена“, стадионот на Бешикташ.

Извор: https://sportmedia.mk/