Турски МИТ во Ирак фати терорист на ПКК/КЏК одговорен за 12 терористички напади

1 min read

АНКАРА (АА) – Турската национална разузнавачка служба (МИТ) во градот Сулејманије, североисточен Ирак, го фати терористот на ПКК/КЏК кој изврши 12 терористички напади во кои загинаа 60 припадници на безбедносните сили, и го донесе во Туркије, пренесува Анадолу.

Турскиот МИТ во северен Ирак ја утврди локацијата на терористот Рамазан Ѓунеш, со кодно име „Сореш/Сорешгер“, припадник на таканаречените специјални сили на терористичката организација.

Ѓунеш, кој речиси една година бил следен, е фатен во операција на МИТ во Сулејманије.

Тој беше вклучен во 12 терористички напади извршени од ПКК/КЏК во периодот 2011-2017 година во областа Чукурџа во југоисточната турска област Хакќари, каде беа убиени 57 војници, еден полицаец и двајца селски стражари.

Терористот Ѓунеш, кој ѝ се приклучил на терористичката организација во 2008 година, долги години дејствувал во регионот Хакќари, како и во Ирак и Сирија.

Во својата над 35-годишна терористичка кампања против Туркије, ПКК, наведена како терористичка организација од Туркије, САД и ЕУ, е одговорна за смртта на најмалку 40.000 луѓе, вклучувајќи жени, деца и бебиња.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(ВИДЕО) Ново издание на 360°: Затворите преполни, а допрва доаѓа наплив од прекршители на ковид-мерките

Следно

Нормализацијата на односите со Ерменија во фокус на разговорот меѓу Алиев и Лавров

Latest from Blog