Турските разузнавачи го неутрализираа организаторот на минатогодишниот бомбашки напад во Истанбул

1 min read

АНКАРА (АА) – Турската национална разузнавачка агенција (МИТ) во средата на северот на Сирија го неутрализирала терористот на ПКК/ЈПГ, Халил Менџи, планерот на терористичкиот напад во Истанбул во ноември 2022 година, јавува Анадолу.

Како што наведуваат безбедносните извори, Менџи ги надгледувал извршителите на бомбашкиот напад во Истанбул, Алхам Албашир и Билал Хасан, а потоа му помогнал на Хасан да побегне во странство.

Менџи е неутрализиран во специјална операција во градот Камишли во североисточна Сирија, кој е под контрола на ПЈД/ЈПГ.

Тимот за специјални операции на МИТ го следеше Менџи, откако се дозна дека го штити терористичкаta организација и дека е во контакт со челниците на ЈПГ.

Терористичката организација ЈПГ/ПКК на 13 ноември 2022 година го изведе терористичкиот напад во преполната улица „Истиклал“ во Истанбул во кој загинаа 6, а 81 лице беа повредени.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Ковачевски: Ќе побарам еден експерт, кој работи на справување со сајбер нападите, да биде одликуван со државна награда

Следно

Една година подоцна, Руско-украинската војна продолжува да биде главна тема во вестите

Latest from Blog