Туркије ја потресоа неколку земјотреси со јачина над 4 степени по Рихтер

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Три земјотреси со јачина над 4 степени по Рихтер ја погодија Туркије утринава, јавува Анадолу.

Според Претседателството за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД), првиот земјотрес, со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала, го погодил округот Путурге во областа Малатија, на длабочина од 10 километри (6,2 милји), во 4:34 часот по локално време (0134 GMT).

По него следуваше земјотрес со јачина од 4,5 степени во 5:13 часот по локално време (0213 GMT) во истиот регион на длабочина од 8 километри (4,9 милји).

Земјотрес со јачина од 4,4 степени го погоди округот Хасан во областа Хатај во 5:23 часот по локално време (0223 GMT).

Потресите се случија во време кога Туркије се справува со последиците од разорните земјотреси од 6 февруари во нејзиниот јужен регион, што однесоа повеќе од 47.900 животи.

Повеќе од 13 милиони луѓе во Туркије се погодени од силните земјотреси.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(ФОТО) Филмот „Сешто, секаде, одеднаш“ со голем триумф на „Оскарите“

Следно

Украина: Русија продолжува со обидите да го заземе Бахмут

Latest from Blog

ФБИ човекот на Еди Рама

Минатиот месец против поранешниот функционер на ФБИ беа покренати федерални обвиненија. Според Министерството за правда, по