Туркије: Одреден притвор за 160 лица во врска со урнатите згради во земјотресите

1 min read

АНКАРА (АА) – Судовите во Туркије одредија притвор за вкупно 160 лица за кои е утврдена одговорност во врска со урнатите згради во регионите погодени од земјотресите на југот на земјата, јавува Анадолу.

Според информациите на дописникот на Анадолу, во истрагите што ги започна Државното обвинителство во врска со објектите урнати во земјотресите или кај кои е воочена промена во зонирањето, приведени се над 500 лица.

Од приведените, на 160 им е одредена мерка притвор, 175 се пуштени на слобода со изречени мерки за забрана, додека по 132 сѐ уште се трага. Еден дел од осомничените се ослободени.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Љубе Бошкоски доби ослободителна пресуда во „Кампања“

Следно

Костовски најави целосна реконструкција на улица 1 во Визбегово

Latest from Blog