ТОА ШТО ГО ИМА ПОД РАСПАРЧЕНОТО ТЛО Е ЗАСТРАШУВАЧКИ – жителите на овој турски град уште долго нема да спијат мирно (ВИДЕО)

1 min read

По разорните земјотреси во Турција тлото не мирува со денови, само вчера беше почувствуван нов потрес од 5,7 степени по Рихтер.

Во меѓувреме додека се бројат жртвите и се расчистуваат срамнетите со земја згради и куќи се појави и видео снимка од пукнатините на земјата на тротоарите и зелените површини во областа Искендерун во Хатај.

Во оваа област за среќа немаше оштетен ниту срушен ниту еден објект, но има видливи оштетување на инфраструктурата и земјата.

Крајбрежјето покрај морето е целосно оштетено и распукано, додека почвата е распарчена на делови а тоа што го има под неа ги вознемирува жителите на ова место секојдневно.

Имено од под земјата излегува вода и кал, па поради безбедноста од „проголтување“ на цело тло стравуваат секојдневно речиси сите кои живеат во близина на обалата и морето.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Столтенберг: Украина ќе стане членка на НАТО, но „во долгорочна перспектива“

Следно

УМС на ВМРО-ДПМНЕ со акција за подигнување на свеста за постоење за ретки болести и луѓето со нив, да ги исправиме неправдите

Latest from Blog