Стефанова прва на распит за „Рекет“ – во текот на неделата и други обвинители од СЈО, но не и Катица

во категоријата Македонија

Новинарски екипи од 8 часот ја чекаа да се појави обвинителката Лиле Стефанова, која требаше да даде исказ во одделението за гонење на организиранан криминал и висока корупција за случајот „Рекет“. При влезот во Апелациониот суд каде се наоѓа ова одделение успеа да им избега на новинарите, но 5 часа подоцна се појави и кратко информираше дека не може да сподели дополнителни информации од истрагата.

„Свесна сум, свесна за интересот на јавноста за истрагата за „Рекет“ и за сите допирни точки со истрагата за „Империја“ каде јас сум предметен јавен обвинител, а сведок од истрагата „Рекет“ е првооомничен во истаргата Империја“. Се што можев да споделам со јавноста јас го споделив во даденото соопштение  во петокот. Денеска дојдов овде во својство на сведок. Околу пет часа давав исказ како сведок и се што ми е познато за овој случај го изнесов пред надлежниот јавен обвинител. Имајќи го предвид мојот статус на сведок и тајноста на истрагата не можам да кажам нешто друго од она што веќе го имам споделено“, изјави Лиле Стефанова.

Што точно кажала Стефанова во пет часовното сведочење пред Ивана Трајчева која е заменик на шефицата Вилма Рускоска, не открива никој.

Иако СЈО е формирано пред речиси четири години, Стефанова пред неколку денови проговори за проблемите во внатрешноста на обвинителството. Таа рече дека со Катица Јанева не се согласувала за осомничените во „Имперја“ мерката притвор да биде заменета со куќен притвор бидејќи имало можност за влијание врз сведоци и наштетување на истрагата. Стефанова за ТВ21 рече дека тоа и се случило, а како доказ ги наведе снимките кои ги објави италијанскиот весник.

Спогодбата за наместо затвор, истрагата да заврши со парична казна се споменува и во објавените разговори.

Ј.К: Се, се е договорено. Како што е со Боки договорено, така и со овој

К.Ј: Добро, добро

Ј.К: Убава вечер

К.Ј: И другото јас се’ го држам под контрола,

Б.Ј: Не, он се плаши од Лиле

Ј.К: Не се плашам бе

Б.Ј: Не, тој не се плаши, туку го тера…

К.Ј: Јас сум толку многу ангажирана, затоа не ја држам редовно под контрола, инаку без мене она не може ништо.

Ј.К: Така е, така е, ОК

Б.Ј: Му кажав јас дека, она е тука под тебе и не смее…

К.Ј: Да, да

Б.Ј: Знае он, му кажав јас

Несогласување на релација Јанева-Стефанова имало и при враќањето на патната исправа за Орце Камчев како и за барањето на Јанева „Империја“ да се затвори само со парична казна, а не и затворски казни.

Од ОЈО не откриваат детали кои и кога ќе бидат повикани на распит за случајот „Рекет“. ТВ21 од извори во истрагата дознава дека в четврток и петок ќе бидат повикани лица од СЈО кои треба да сведочат, меѓунив е и Бурим Рустеми кој го застапува предметот „Империја“ заедно со Лиле Стефанова.

Вчера и претседателот, Стево Пендаровски повика на брза и ефективна истрага, а потенцираше дека доколку има докази да се поднесат обвиненија и врз политичари.

ТВ21 разговараше со адвокати и обивнители кои велат дека објавените снимки се доволен доказ за повикување на распит на едно лице и барање за одредување на мерка притвор.

Шефицата на ОЈО, Вилма Рускоска користи годишен одмор и се очекува нејзино враќање по што најверојатно на распит ќе биде повикана и Катица Јанева.

Во меѓувреме Боки 13 и Кичеец добија нови 30 притвор.

РЕПОРТЕР: ЈОВИЦА ПАУНОСКИ

Извор: https://tv21.tv/