Српската опозицијата почнува со бојкот на работата на Собранието

во категоријата Регион
epa07253497 Protesters hold a banner ‘reading ‘#1out of 5 million’ in Belgrade, Serbia, 29 December 2018. Thousands of people marched in Serbia against President Aleksandar Vucic and his government. An opposition alliance called for the protest after an opposition party leader and his associates were recently beaten and seriously injured. EPA/SRDJAN SUKI

Пратениците на опозицискиот Сојуз за Србија ќе ја бојкотираат утрешната седница на српското Собрание. Тие нема да учествуваат во работата и на републичкото и на локалните собранија, сè додека не се исполнат барањата на протестите „Еден од пет милиони“ и не се овозможат слободни и фер избори.

„Првиот следен чекор ќе биде формирањето на Асоцијацијата на слободни одборници, која треба да ја олесни соработката и координацијата на одборниците во услови на бојкот на работата на локалните парламенти“, се вели во соопштението, во кое се додава дека пратениците и одборниците на СзС ќе продолжат да се борат надвор од институциите на системот. “Не сакаат да бидат дел од фасадната демократија и да даваат легитимитет на еден тоталитарен режим, кој го гуши секое поинакво мислење, а политичките противници ги третира како државни непријатели“, порачаа од СзС.

ТВ21 АНКЕТА

Loading ... Loading …

Извор: https://tv21.tv/mk